Dobre wino
Autorem artykułu jest Atommy .
Krótki tekst o tym jak ważna jest wiedza o winach w procesie zakupu i jakie pytania powinien sobie zadać każdy amator tego trunku, aby z w sklepie z winem nabyć naprawdę dobre wino.
Adam Naruszewicz pisał „Wino ludzi rozwesela, Wino ludziom sił udziela (...)"
Wino to napój pity przez bogów, zwany przez niektórych także serum prawdy, eliksirem życia i niezastąpionym afrodyzjakiem. Dobre wino sprawia przyjemność zarówno znawcom wina, jak i osobom, które spożywają ten trunek okazjonalnie.
Kultura picia wina w Polsce od ładnych kilku lat intensywnie się rozwija. Na półkach sklepów w z winem pojawia się coraz więcej gatunków tego trunku. Jest to zarówno dobre wino, jak i te gorszej jakości. Z tego powodu wypada wiedzieć, w którym miejscu warto kupować ten trunek aby było to naprawdę dobre wino. Powinniśmy umieć wybrać smak, który będzie najbardziej dopasowany do naszych upodobań, wiedzieć w jaki sposób dobierać wino do różnych rodzajów potraw; na jakie rzeczy zwracać uwagę w czasie degustacji wina, aby móc delektować się pełnią smaku dobrego wina.
Co oznaczają takie pojęcia jak maceracja, bukiet czy kupaż? Po czym rozpoznać dobre wino? Czy tanie wino może być dobrej jakości? Czy dobre wino to znaczy tylko stare wino? Jak upewnić się, że nabywana przez nas butelka zawiera wino najwyższych lotów? Czy to prawda czy mit, że od rodzaju szkła w jaki nalewamy wino oraz od temperatury wina zależy jego smak?
Poznaj kilka zasad, którymi powinienneś się kierować, aby kupić dobre wino:
Zasada nr 1. Nie kupuj wina w marketach, gdzie ciężko uzyskać poradę, które wino jest dobre, a poza tym wino jest często przechowywane w niewłaściwych warunkach.
Zasada nr 2. Wybierz sobie dobry sklep winiarski, w którym będziesz kupować wino.
Dzięki temu:
· Będziesz powiadamiany o specjalnych ofertach, dzięki czemu zakupisz dobre wino w lepszej cenie
· Sprzedawca pozna jakie wino lubisz i łatwiej będzie mu doradzić dobre wino.
· Uzyskasz fachową poradę, jakie wino dobrać do menu przygotowanego na kolację.
· Będziesz otrzymywać zaproszenia na degustacje, któe pomogą Ci samemu ocenić smakiem, które wino jest dla Ciebie dobre w smaku, a które nie.
Zasada nr 3. Większą ilość wina dobrze jest zamówić przez telefon lub w sklepie internetowym, żeby nie taszczyć ciężkich kartonów.
Zasada nr 4. Nie kupuj wina w niesprawdzonych wiejskich lub w sklepikach w miejscowościach letniskowych.Lepiej weź ze sobą zapas wina.
Zasada nr 5. Przy bardzo ograniczonym budżecie dobrze zrobisz kupując wino młodsze. Starsze, dobre wino po prostu nie może być tanie.
Zasada nr 6. Nie magazynuj za dużo wina białego. Wino białe nadaje się do picia z reguły natychmiast po zabutelkowaniu, a więc w następnym roku wino może nie być już dobre.
Zasada nr 7. Wina w poszczególnych rocznikach różnią się od siebie. Warto więc zakupić najpierw jedną butelkę z nowego rocznika na spróbowanie.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz